پیاده روی روزانه چه فوایدی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 15 شهریور 1397 در ساعت 18 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام دادن پیاده روی بهترین دارو برای اکثر دردها و بیماری هایی است که به سراغ ما می آیند و بهتر است آن را یک ورزش ندانیم و آن را یک داروی ضروری به حساب بیاوریم. ساده ترین فعالیتی که خرج زیادی ندارد و لازم نیست برای انجام آن به مکان خاصی مراجعه کنیم و مربی بگیریم انجام دادن پیاده روی است.

با تهیه کفشی و لباس راحت و مناسب در هر ساعت و در هر مکانی میتوان آن را با هر سن و سالی انجام داد و شاهد نتایج خوب آن بر روی سلامتی جسمانی و هم روانی خود بود. با انجام پیاده وری حتی در مدت زمان کمی مانند 20 تا 30 دقیقه هم می توانید شاهد نتایج خوب آن باشید.

بهانه برای انجام ندادن فعالیت نیاورید. اینکه شاغلید یا باید از صبح به کودک خردسال تان رسیدگی کرده و غذا درست کنید دلیل خوبی برای تنبلی و بی تحرکی شما نیست و می توانید با تهیه تردمیلی برای خانه از هر فرصتی که پیدا کردید استفاده کنید و همان طور که اشاره شد، حتی برای نیم ساعت هم پیاده روی اصولی انجام دهید تا سطح آمادگی جسمانی تان افزایش پیدا کند.

تردمیل ها دارای برنامه های اصولی از پیش تعیین شده ای هستند که با انتخاب هر یک از آنها کم کم اصولی انجام دادن پیاده روی را می آموزید و بعد از آن می توانید خودتان برنامه های متناوب و مناسبی را برای رسیدن به هدفتان طراحی و اجرا کنید.

در ادامه این مقاله می خواهیم به مزایای خوب پیاده روی اشاره کنیم تا با انرژی و انگیزه بیشتری آن را انجام دهید. پیاده روی می تواند:

بر روی مغز اثر بگذارد

ورزش های هوازی مانند پیاده روی کمک می کنند تا عقل سالم و سرحال مانند دوران جوانی تان باقی بماند و در دوران پیری بر اثر فشارها و استرس های زندگی زوال عقل یا آلزایمر نگیرید و مسکنی باشد برای تسکین فعالیت های بیش از حد مغزتان.

سطح بینایی را بهبود ببخشد

شاید عجیب به نظر برسد که دورترین عضو به پاها چطور می توانند از نتیجه فعالیت آنها بهره مند شوند، ولی باید اعلام کرد که چشم ها و سطح بینایی بر اثر پیاده روی و فعالیت های ورزشی شما نیز تقویت خواهند شد و شما کمتر دچار بیماری های مربوط به چشم از جمله ضعیفی، آب آوردن، کیست و ... خواهید شد.

از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری کند

با انجام دادن پیاده روی خون راحت تر در سراسر بدن جریان پیدا می کند و می تواند به تمام اعضای بدن برسد و قلب نیز فعالیت بیشتر و البته راحت تری خواهد داشت. سکته ی قلبی، فشار خون بالا و کلسترول از جمله بیماری هایی هستند که با انجام ورزش و پیاده روی قابلیت درمان و ریشه کن شدن دارند.

ظرفیت ریه ها را افزایش دهد

پیاده روی گردش اکسیژن در خون را نیز افزایش می دهد و در آن زمان ریه ها نیز فعالیت بیشتری خواهند داشت. تنفس عمیق تر سبب می شود ریه ها نیز قوی شوند و دچار انواع بیماری های ریوی نشوید و با رسیدن این حجم از اکسیژن به بدن، چربی ها نیز راحت تر می سوزند و شما زودتر به تناسب اندام خواهید رسید.

دستگاه گوارش سالم تری خواهیم داشت

تنها 20- 30دقیقه پیاده روی روزانه می تواند به عمل گوارش یا حتی فعالیت دستگاه گوارش ما کمک زیادی کند و از شر بیماری های مثل یبوست و انواع سرطان های روده و معده نیز خلاص خواهیم شد.

عضلات زیبا و قدرتمندی به ما هدیه می دهد

با انجام پیاده روی سوخت و ساز بدن بالا می رود و کم کم می توانید وزن اضافی خود را از بین ببرید و با این کار عضلات نیز خود را نشان خواهند داد و با ادامه پیاده روی می توانید حتی آنها را سفت و خوش فرم سازید. پیاده روی در سربالایی به عضلانی شدن بدن تان کمک می کند و اگر این کار را با استفاده از تردمیل و ویژگی شیب آن انجام دهید که چه بهتر و می توانید کامالا سرعت و میزان شیب را تحت کنترل داشته باشید و به بدنتان آسیبی نرسانید.

استخوان ها و مفاصل را محکم می کند

در پیاده روی حرکات مفاصل و استخوان ها بیشتر می شود و این کار اجازه نمی دهد توده های استخوانی از بین بروند و در سنین بالا دچار پوکی استخوان و شکستگی ناگهانی استخوان های تان شوید. پیاده روی آرام و اصولی روزانه حتی قادر است دردهای مفاصلی و خشکی و ورم استخوانهای تان را نیز از بین ببرد و شما سالم تر و بدون درد راه بروید و فعالیت کنید.

کمر درد را از بین می برد

بدن با تحمل وزن بالا دچار بیماری ها و نواقصی مانند: کمردرد و زانودرد و ... می شود که با کم شدن وزن شما از طریق ورزش و پیاده روی و البته رعایت رژیم غذایی از شر این دردها نیز خلاص خواهید شد و شاهد جریان بیشتر گردش خون در ستون فقرات تان خواهید بود و مشکلات این ناحیه نیز حل خواهند شد.

زندگی بی تحرک باعث ابتلا به انواع بیماری ها خواهد شد و زودتر از آنچه که تصور می کنید از پا در می آیید. سعی کنید کم تر بنشینید و بیشتر فعالیت کنید و غذای سالم و ارگانیک بخورید.

پیاده روی را با سرعت کم از روزی 10 دقیقه شروع کنید و به تدریج این مدت را به 30 دقیقه در روز افزایش دهید و زمانی که آمادگی بدن تان افزایش پیدا کرد می توانید مدت زمان بیشتری راه بروید یا حتی بدوید و شاهد نتایج خوبی در بدنتان باشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :