وقتی ورزش می کنیم اول کدام یک میسوزد چربی یا کربوهیدرات؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 12 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در دوران ما علم در همه ی زمینه ها نفوذ کرده است و توانسته به زندگی ما بسیار کمک کند. علم به کمک ورزش نیز آمده است و باعث پیشرفت زیادی در اینحوزه شده است. امروزه در دنیای ورزش همه چیز آنالیز میشود و تمام فعالیت های جسمانی زیر نظر گرفته میشود. با تحولاتی که علم در دنیای ورزش ایجاد کرده است ورزش کردن بسیار راحت تر شده است. برای مثال یکی از مهم ترین عواملی که علم در آن تاثیر گذاشته صدمات جسمانی ناشی از ورزش کردن است.

متخصصین ارتوپد و فیزیوتراپ با روش هایی که برای صحیح ورزش کردن ارائه کرده اند توانسته اند تا بازده تمرینات را بیشتر کرده و همچنین صدمات ورزشی را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. یکی دیگر از خدمات علم به ورزش آنالیز تغییرات شیمیایی است که در بدن رخ میدهد. سوخت و ساز، ترشح هورمون ها، مصرف انرژی و ... همه توسط علم زیست شناسی بررسی و تحلیل میشوند. با برداشته شدن پرده از روی این موضوع که در بدن ما چه فعالیت های شیمیایی در حال رخ دادن است و این که چطور میشود این فعالیت ها را کنترل کرد خیلی راحت تر میتواند هدایت بدن را به عهده گرفت و آن را در جهت مورد نظر پیش برد.

چند علم که با ورزش رابطه ی مستقیم دارند و بسیار به ورزش کمک کرده اند عبارت اند از، زیست شناسی، فیزیک، پزشکی و تغذیه. وقتی صحبت از لاغری به میان می آید ذهن همه به سمت سوزاندن چربی ها میرود. اما تمام داستان این نیست. بدن برای تامین انرژی خود از منابع گوناگونی استفاده میکند. منابع انرژی بدن عبارت اند از کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها.

وقتی به فعالیت های بدنی میپردازیم، فرقی نمیکند چه فعالیتی، ابتدا بدن شروع به سوزاندن کربوهیدرات میکند برای همین است که اگر فعالیت بدنی سنگین انجام دهیم ناگهان دچار افت فشار میشویم و در اصطلاح ضعف میکنیم. با مصرف کربوهیدرات، قند خون کاهش میابد و بدن احساس ضعف میکند، این حالت معمولا با خوردن یک لیوان آب قند بر طرف میشود.همیشه در همه ی فعالیت ها بدن ابتدا شروع به مصرف کربوهیدرات میکند، زیرا کربوهیدرات در بدن سوخت زود هنگام محسوب میشود و بدن ابتدا کربوهیدرات را مصرف میکند.

اگر مدت فعالیت طول بکشد بد ن به سراغ چربی ها میرود و چربی سوزی از این زمان آغاز میشود. اگر منابع چربی هم از دسترس خارج شوند بدن به سراغ پروتئین ها میرود. پروتئین ها انرژی اندکی تولید میکنند. برای آن که بدن بتواند پروتئین ها را به انرژی تبدیل کند باید به سراغ آمینه اسید ها که سازنده ی اصلی پروتئین ها هستند برود و از انجا که پروتئین ها در عضلات زخیره میشوند و بافت عضلانی را میسازند بدن مجبور میشود تا بافت عضلانی را تجزیه و بتواند از اسید های آمینه ی موجود استفاده کرده و انرژی خود را تامین کند.

مبحث بعدی سوزاندن کالری است. کالری های حاصل از چربی به سختی میسوزند. این کالری ها در اثر شدت فعالیت کم ورزشی و زمان طولانی میسوزند. بهترین نوع ورزش برای سوزاندن چربی ها ورزش های هوازی هستند. ورزش های هوازی معمولا شدت کمی دارند و در زمان طولانی انجام میشوند به همین دلایل این ورزش ها مخصوص سوزاندن چربی هستند. برای چربی سوزی نباید فقط بر روی ورزش های هوازی تمرکز کرد. برای افزایش چربی سوزی باید در کنار برنامه ی ورزش های هوازی خود تمرینات قدرتی هم انجام داد. تمرکز تمرینات قدرتی بر روی حرکت عضلات است. حجم بیشتر عضلات یعنی چربی سوزی بیشتر.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :