نقش ورزش در درمان و کنترل بیماری های قلبی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 12 : 50 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه شمار زیادی از مردم در کشور های مختلف دنیا درگیر دست و پنجه نرم کردن با انواع مریضی ها هستند. یکی از شایع ترین آنها بیماری های قلبی است. متاسفانه سهم بیماری های قلبی در مرگ و میر کشور 26% است. عوامل مختلفی در ابتلا به بیماری های قلبی دخیل هستند. تغذیه ی نا مناسب، نداشتن تحرک و فعالیت های ورزشی، مصرف دخانیات، فشار خون بالا، آلودگی هوا، استرس زیاد وغیره. سن ابتلا به این بیماری نیز به شدت کاهش یافته و حتی جوانانی هستند که به بیماری های قلبی عروقی مبتلا میشوند یا حتی در اثر سکته ی قلبی جان خود را از دست میدهند.

جدا از بحث ورزش یکی از دیگر عوامل ابتلا به مشکلات قلبی تغذیه ی نادرست است. در دنیای امروز به دلیل افزایش دغدغه ها و مشغله های زندگی، همچنین کارکردن همه ی افراد در خانواده باعث شده تا وقت نکنیم برای خود آشپزی کنیم. به همین دلیل استفاده از فست فود ها در کشور زیاد شده است. غذاهایی که در فست فود ها تهیه و سرو میشوند معمولا دارای کلسترول بالایی هستند. کلسترول بالا باعث رسوب کردن چربی در رگ ها شده، فشار خون را افزایش میدهد و در نهایت این زنجیره ی به هم پیوسته به بیماری های قلبی منجر میشود. بنابراین باید شیوه ی تغذیه را تغییر دهیم و از غذاهای سالم و ترجیحا کم چرب استفاده کنیم.

توجه کنید بیماری هایی که پیش زمینه ای برای ابتلا به بیماری های قلبی هستند مانند فشار خون، تنها با معاینه ی پزشک و آزمایش قابل تشخیص هستند و در ظاهر نشانه ای ندارند. این مشکلات خیلی مخفیانه و آرام پیشرفت میکنند و فرد زمانی متوجه میشود که دیگر دیر شده و سلامتی وی به خطر افتاده است. بنابراین مهم است که به صورت مداوم و مرتب وضعیت جسمانی خود را کنترل کنید و پزشک خود را از این وضعیت آگاه سازید.

خوشبختانه میتوان با تدابیری از ابتلا به مریضی های گوناگون پیشگیری کرد. برای این کار نیاز به یک برنامه ی منظم تغذیه و ورزش است که با مشورت پزشک متخصص به فرد داده میشود.

ورزش لازمه ی زندگی است و با ورزش نکردن افراد در خطر ابتلا به بیماری های زیادی قرار میگیرند از جمله: بیماری های قلبی، مشکلات مفصلی و غضروفی، مریضی های کلیوی و... همچنین ورزش فقط بعد جسمی انسان را تحت شعاع قرار نمیدهد بلکه تاثیر بسیار عمیقی بر روحیات افراد نیز می گذراد. افرادی که ورزش میکنند دارای اعتماد به نفس بالایی هستند پر انرژی تر و شاد تر هستند.

با وجود امکانات، پزشکان و متخصصان تغذیه و ورزش برنامه ریزی برای بهبود سلامت جسمانی خود کار راحتی است. کافی است به آنها مراجعه کنید تا شما را در جریان همه چیز بگذارند. معمولا برای افراد میان سال که از بیماری های قلبی رنج میبرند پیاده روی و دویدن نرم و آرام بسیار مفید است. باعث تناسب اندام میشود، قلب را تقویت میکند، فشار خون را پایین می آورد و...

چه ورزش هایی برای سلامت قلب مفید هستند؟

بهترین ورزش ها برای افزایش سطح سلامت سیستم قلب و عروق، ورزش های هوازی هستند. دویدن، ایروبیک، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری. علاوه بر تقویت قلب این ورزش ها بر سیستم تنفسی نیز تاثیر مثبت میگذراند و باعث بهبود آن میشوند. شروع این ورزش ها برای افراد عادی مشکلی ایجاد نمیکند و آنها میتوانند به راحتی و با دست باز به انجام این ورزش ها بپردازند. کار کمی برای افراد میان سال و مبتلا به بیماری های قلبی سخت تر است. به دلیل شرایط جسمانی آنها باید حتما تحت نظر پزشک به تمرینات ورزشی بپردازند زیرا تمرین کردن خود سر ممکن است برای آنها مضر باشد و سلامتیشان را به خطر بندازد.

اگر در موقعیتی هستید که نمیتوانید بیرون از خانه تمرین کنید باز هم کار برای شما سخت نیست و با تهیه یک دستگاه تردمیل یا دوچرخه ی ثابت میتوانید باشگاه را به خانه ی خود بیاورید و در خانه تمرین کنید. استفاده از تجهیزات ورزشی نظیر تردمیل و دوچرخه ی ثابت نه تنها باعث بهبود سلامتی قلبی شما میشود بلکه سطح سلامتی غضروف ها و مفاصل شما را هم زیاد میکند. همچنین اطرافیانتان را هم مجبور میکند تا به فکر ورزش کردن بیفتند.

ورزش های مضر برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی

تمامی ورزش های سنگین برای افرادی که دچار ناراحتی قلبی هستند مضر بوده و سلامتی آنها را به خطر میندازد.

برای این که بدانید چه ورزش هایی برای شما مناسب است باید چند نکته را در نظر بگیرید:

1- وضعیت سلامتی جسمانی شما چگونه است؟ اگر بیمار هستید بیماری در چه مرحله ای قرار دارد؟

2- سن شما چقدر است؟

3- چه تجهیزات ورزشی ای در اختیار دارید؟

4- پزشکان شما به شما چه ورزش هایی را پیشنهاد میکنند؟

با دانستن این نکات میتوانید بهترین و مناسب ترین ورزش را انتخاب کرده و تمرین خود را آغاز کنید.فراموش نکنید در هر سن و هر وضعیت جسمانی که باشید ورزش میتواند به شما کمک کند، فقط باید توجه کنید که ورزش خود را هماهنگ با پزشک متخصص انجام دهید و از فعالیت های خود سر پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث آسیب های جبران ناپذیری شوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :