نقش تنفس صحیح در ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 19 : 5 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تنفس صحیح در هنگام انجام تمرینات ورزشی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا از این طریق اکسیژن مورد نیاز تامین می شود. در صورتی که اکسیژن کافی به بافت های بدن نرسد اسیدلاکتیک ترشح می شود. وجوداین ماده در بدن ایجاد کوفتگی، گرفتگی و درد می کند.زمانی که روی تردمیل راه می روید و می دوید برای دقایقی بر تنفس خود متمرکز بشوید و منظم و عمیق نفس بکشید. پس از پایان تمرین اگر احساس گرسنگی کردید میوه ها و سبزیجاتی بخورید که به رنگ سبز تیره هستند مانند کرفس، خیار، کاهو و... ؛ این مواد کم کالری بوده و حاوی کلاژن می باشند.

متخصصین ورزش معتقدند کسانی که روزانه حدود 30 دقیقه برای ورزش دویدن وقت می گذارند، 15 سال بر عمرشان افزوده می شود. بی تردید ورزش برای انسان سلامت روحی و جسمی به همراه دارد. با بالا رفتن سن متابولیسم بدن کند می شود و اغلب افراد با اضافه وزن مواجه شده و درگیر بیماری های گوارشی همچون یبوست می شوند. ورزش منظم از کاهش سوخت و ساز جلوگیری می کند؛ همچنین تمرینات ورزشی منظم حجم عضلات در بدن را افزایش می دهد.

افرادی که ورزش را در برنامه روزانه خود جا داده اند ماهیچه ها، عضلات و بافت های همبندشان تقویت می شود. بافت همبند همان بافت پیوندی است که حفاظت و پشتیبانی از سایر بافت ها مانند پوست و بافت های نرم همچون رباط ها، وترها، کپسول های مفصلی و بافت غیر انقباضی داخل عضلات را بر عهده دارد؛ ورزش با تقویت این نواحی باعث جوان ماندن افراد می شود؛ ولی امروزه به علت مشغله های فراوان شغلی و خانوادگی، کمبود وقت، نامساعد بودن آب و هوا و در دسترس نبودن محیط مناسب برای ورزش مردم نمی توانند به این فعالیت مفید بپردازند، به همین علت داشتن دستگاه های ورزشی خانگی همچون دوچرخه ثابت، تردمیل، اسکی فضایی و... پیشنهاد می شود.

عضلات بافت بسیار مهمی هستند و انرژی بدن را تامین می کنند؛ به همین علت هر چه توده عضلانی در بدن بیشتر باشد، چربی سوزی بهتر انجام می شود. ورزشی که به روش اصولی انجام بشود بدن را عضلانی کرده و کاهش وزن را تسریع می کند؛ بنابراین تناسب اندام زودتر رخ می دهد.

با وجود این وسایل ورزش برای همه اعضای خانواده قابل دسترسی می شود. ورزش دویدن پیری در سلول ها و حتی کرومزوم های بدن را به تاخیر می اندازد؛ با بیشتر شدن سن کروموزم ها کوتاه می شوند، تمرینات ورزشی از کوتاه شدن کرومزم پیشگیری می کند و موجب طول عمر می شود.پوست و همه بافت های همبند در سرتاسر زندگی انسان در حال بازسازی و تغییر است؛ زمانی که سن بالا می رود به علت تغییراتی که در ساختار و ترکیب بافت همبند به وجود می آید بازسازی پوست کمتر رخ می دهد.

ضروری ترین و فراوان ترین ترکیب در پوست کلاژن است. کلاژن نوعی پروتئین محسوب می شود که قابلیت کش سانی و انعطاف پذیری دارد؛ ولی با افزایش سن تولید این ماده در بدن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند و همین مسئله منجر به شل شدن پوست می شود. ورزش متوسط به سفت شدن پوست کمک می کند؛ چون ماهیچه ها و ساخت ماتریس همبند با این روش افزایش می یابد.

ورزش منظم و مستمر بر اندازه هیپوکمپوس و حافظه تاثیر می گذارد و مهارت های ذهنی را افزایش می دهد. قلب یک بافت عضلانی است که مانند سایر بافت های بدن با ورزش تقویت می شود و با هر ضربان خون بیشتری به سراسر بدن پمپاژ می کند؛ بنابراین فشار خون پایین می آید و تری گلیسرید کاهش می یابد؛ همچنین لایه چربی که در رگ ها رسوب کرده است از میان می رود و خطر احتمال بروز حمله های قلب تا حدود زیادی کم می شود.

در سنین میان سالی چربی باسن و ران ها کاهش می یابد و در ناحیه شکم تجمع پیدا می کنند. چاقی شکم خطرناک ترین نوع چاقی محسوب می شود؛ چون احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون و بیماری های قلبی- عروقی و دیابت را بالا می برد، پس تا زمانی جوان هستید می بایست سعی کنید چربی ها اضافه را از بین ببرید. دویدن روی سطح زمین یا بر روی تردمیل موجب ترشح هورمون های آرامش بخش مانند اندروفین در بدن می شود. این ماده استرس را کاهش می دهد و احساس شادابی و سرزندگی به وجود می آورد. برخی از متخصصصین ورزشی معتقدند دویدن به اندازه ورزش یوگا به فرد آرامش می بخشد.

هیچ زمانی برای ورزش کردن دیر نیست. از همین امروز برنامه ورزشی خود را آغاز کنید و از فواید این فعالیت بهرمند بشوید. فعالیت بدنی و ورزش به رفاه مردم در کشورهای در حال توسعه کمک می کند. هر ساله هزینه های زیادی صرف توان بخشی و درمان بیمارانی که به دلیل کم تحرکی دچار عوارض گوناگون شده اند، می گردد. ورزش موجب پیشگیری از بسیاری بیماری ها شده و به بهبود سلامت عمومی جامعه کمک می کند؛ هر پولی در این زمینه هزینه بشود در مقایسه با هزینه های از کار افتادگی و درمان مقرون به صرفه است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :