سلامتی بدن در گرو ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 4 دی 1395 در ساعت 18 : 36 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه به علت گذر از اپیدمولوژی یعنی جایگزین شدن بیماری های غیرواگیردار به جای بیماری های واگیردار به سبب کنترل رفتارهای بهداشتی هنجار و بیولوژیک، تغییر سبک زندگی و تغییر شیوه تغذیه، بی تحرکی یکی از علل اصلی شیوع بیماری ها و مرگ و میرهای زودرس به شمار می آید؛ در نتیجه فعالیت بدنی در هر سطحی که باشد تاثیر زیادی در پیشگیری از بیماری های گوناگون دارد.

در این دوره از زمان که ما در آن به سر می بریم به علت ماشینی شدن زندگی ها، کم تحرک شدن مردم و پرداختن به مشاغل پشت میزی، تغییر در برنامه روزانه و افزایش تحرک بدنی می تواند تاثیر به سزایی بر کیفیت زندگی اجتماعی و شخصی افراد داشته باشد. عمیق ترین تاثیری که ورزش بر زندگی انسان می تواند بگذارد، ایجاد سلامتی جسمی و روحی است.

به طور کلی فعالیت بدنی برای تقویت سیستم تنفسی، سیستم قلبی- عروقی و سلامت سایر ارگان های بدن زمانی موثر و سودمند است که سبب ایجاد تغییرات بیولوژک در بدن فرد بشود؛ بدین معنی که تنفس عمیق تر و تندتر بشود، ضربان قلب را بالا برود، حرارت بدن افزایش پیدا کند و...

تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده و نشان داده است ورزش راه رفتن به عنوان یک فعالیت ساده تاثیرات چشمگیری در زمینه پیشگیری از بیماری های مزمن و غیر واگیردار دارد. راه رفتن یک فعالیت طبیعی است که آمادگی جسمانی فرد را افزایش می دهد و توانایی او را در سایر امور روزانه بالا می برد و منجر به سلامتی نیز خواهد شد.سوالات متعددی در مورد این مسئله برای مردم به وجود می آید.

تردمیل های پیشرفته و مدرن امروزی علاوه بر زمان، سرعت و مسافت طی شده، کالری مصرف شده را نیز نشان می دهند. برخی از آن ها نیز به حسگر ضربان قلب مجهز هستند.ضربان قلب شاخص مهمی برای تعیین سطح تمرین است. ورزشکار به وسیله این اطلاعات مفید از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود.

راه رفتن از حالت آهسته و نرم شروع شده و می تواند تندتر بشود؛ پیاده روی کارآمد به راه رفتنی گفته می شود که در حین آن فرد گاهی سرعت خود را تا آن جا که در توان دارد افزایش بدهد و پس از 1 الی 2 دقیقه با آهسته راه رفتن استراحت فعال داشته باشد تا ضربان قلب عادی بشود. در ورزش هوازی وقتی بدن به منطقه چربی سوزی می رسد که ضربان قلب به حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت خود برسد؛ برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلب می بایست عدد سن را از عدد 220 کم کنید.

فعالیت پیاده روی نیاز به آموزش خاصی ندارد و همه افراد سالم قادر هستند این تمرین را به صورت روزانه منظم انجام بدهند و به وسیله آن به سلامت روحی وجسمی دست پیدا کنند؛ البته وجود دستگاه هوازی تردمیل این ورزش را قابل دسترسی کرده است؛ افراد حتی در منزل نیز می توانند توسط تردمیل خانگی به این فعالیت مشغول بشوند؛ با وجود این دستگاه دیگر آلودگی هوا، نامناسب بودن آب و هوا، تاریکی، کمبود وقت و... مانع ورزش کردن نمی شود.

تحقیقات نشان می دهد پیاده روی بر سلامتی انسان تاثیرات زیادی دارد که کاهش و کنترل بیماری ها مهم ترین آن ها به شمار می آید. این فعالیت موجب کاهش روند پوکی استخوان بخصوص در زنان، کاهش عوارض چاقی و درمان آن، کنترل فشار خون، کاهش احتمال بروز دیابت نوع 2 ، پیشگیری از تصلب شرایین، کاهش عوارض دردهای مفصلی و آرتروز، تقویت سیستم ایمنی، کاهش علائم بیماری های روده، کاهش عوارض حاملگی، کاهش استرس، تقویت وضعیت تنفسی، تقویت روانی افراد، از بین بردن اختلالات خواب و اضطراب، ایجاد حس شادابی و درمان انواع اعتیاد می شود.

در صورتی که شیب تردمیل را تا درجات بالاتر افزایش بدهید، ورزش کوه پیمایی را شبیه سازی می کند؛ این تمرین برای متعادل نگه داشتن فشار خون بسیار موثر می باشد.طبق آخرین تحقیقات بیماری های قلبی با انجام تمرینات ورزشی سبک، اما مستمر و منظم بهبود می یابند، این گونه ورزش کردن نه تنها دردهای قلبی ناپایدار و پایدار را کم می کند؛ بلکه لخته های خون داخل شریان ها را نیز از بین می برد و احتمال بروز سکته را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

ورزش علاوه بر پیشگیری از بیماری ها در بسیاری از مواقع نقش درمان نیز دارد؛ بسیاری از بیماری ها توسط ورزش درمان می شوند.فشار خون بالا با انجام فعالیت های ورزشی در سطح متوسط و با رعایت رژیم غذایی مناسب و استراحت کافی در طول یک سال کنترل می شود. تحقیقات نشان داده ورزشکاران در سنین 60 الی 80 سالگی نیز دچار فشار خون بالا نمی شوند؛ چون ورزش رگ ها و عروق سطحی بدن را منبسط کرده و فشار خون را کاهش می دهد.

ورزش یکی از راه های مبارزه با انواع سرطان می باشد. همان طور که گفته شد ورزش به طور مستقیم منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، آزمایشات نشان داده کسانی که به تومورهای معده مبتلا بوده اند با انجام تمرینات ورزشی در برابر این بیماری دوام بیشتری آوردند و درمان برای آن ها موثرتر بوده است. کسانی که ورزش می کنند در صورت مبتلا شدن به سرطان پس از جراحی پاسخ بیشتری به درمان ها نشان می دهند و اغلب سلامتی خود را باز می یابند. پزشکان دلیل آن را قوی تر بودن سیستم ایمنی در ورزشکاران می دانند.

ورزش مانع از رسوب پلاکت های چربی در داخل عروق کرونری قلب و سایر عروق شده و اجازه نمی دهد فرد به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا بشود. افرادی که یک بار به انفارکتوس دچار شدند با ورزش می توانند از بروز مجدد آن جلوگیری کنند.بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند؛ می توانند با ورزش مقاومت بدن خود را در برابر عوارض ناشی از بیماری بالا ببرند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :