رژیم غذایی توسط ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 4 دی 1395 در ساعت 17 : 50 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سوزاندن کالری و لاغری در یک روز امکان پذیر نمی باشد . هیچ کس یک روزه چاق نشده است که انتظار داشته باشیم در یک روز لاغر بشویم. کاهش وزن می بایست نسبت به مقدار اضافه وزن در زمان طولانی اتفاق بیفتد..یک فرمولی کلی وجود دارد؛ وقتی فرد دچار اضافه وزن می شود که کمتر از آنچه کالری به دست می آورد، کالری از دست بدهد؛ زیرا در این صورت تعادل کالریکی مثبت رخ می دهد.

بهترین روش برای کاهش وزن، انجام تمرینات ورزشی هوازی است. ورزش هوازی به ورزشی گفته می شود که با شدت متوسط در زمان نسبتا طولانی با درگیری عضلات بزرگ، صورت بگیرد.با رژیم های غذایی شما علاوه بر چربی، حجم عضلانی خود را نیز از دست می دهید. بافت عضلانی بسیار ارزشمند است و سبب تامین انرژی بدن می شود. در واقع عضلات سوخت وساز بدن را افزایش می دهند؛ هرچه توده عضلانی در بدن بیشتر باشد، متابولیسم بهتر صورت می گیرد .

در میان تمرینات هوازی شنا، دو، پیاده روی و دوچرخه سواری جز بهترین ها هستند؛ اما متاسفانه این روزها به دلیل مشغله زیاد و کمبود فضا و وقت اغلب افراد فرصت پیدا نمی کنند در زمان های مناسب به ورزش بپردازند. به همین علت استفاده از دستگاه های هوازی نظیر تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... طرفداران زیادی پیدا کرده است.ورزش می بایست بخشی از زندگی روزمره افراد باشد و روزانه به طور منظم به آن بپردازند.

در هفته 5 جلسه و در هرجلسه 45 دقیقه، برای سلامتی و تناسب اندام بسیار مطلوب است. ورزش هوازی سبب می شود سوخت ساز بدن در مواقعی که ورزش نمی کنید هم بیشتر بشود.با رژیم غذایی، قوام پوست بدن از بین می رود و از زیبایی چهره کاسته خواهد شد در حالیکه ورزش پوست را زیباتر و شاداب تر می کند. با داشتن وسایل ورزشی خانگی می توانید در هر زمان از شبانه روز که فرصتی پیش آمد به انجام ورزش بپردازید. بر روی تردمیل 3 عنصر سرعت، زمان و شیب در اختیار شما قرار دارد و با افزایش هر یک از این 3 فاکتور می توانید، بر شدت تمرین بیفزایید.

مانیتور اغلب تردمیل های امروزی، علاوه بر این 3 عنصر، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نمایش می دهند. با تمرکز بر مقدار کالری مصرفی هر 4 هفته شدت تمرین را بالا ببرید. البته برای تعیین سطح تمرین توانایی شما مناسب ترین شاخص می باشد؛ هرگاه احساس کردید تمرین برایتان آسان شده، زمان بالا بردن شدت فرارسیده است. به بدن خود گوش بدهید، بدن شما بهتر از هر مربی حرفه ای شما را راهنمایی خواهد کرد. یک شاخص دیگر برای تعیین سطح تمرین، ضربان قلب به شمار می آید.

شدت تمرین بستگی به آمادگی جسمانی فرد دارد و هر چه بیشتر ورزش بکنید، از آمادگی جسمانی بهتری برخوردار خواهید شد. با ورزش هوازی مانند ایروبیک اکسیژن زیادی وارد بدن می شود. اکسیژن بیشتر، ضربان قلب را بالا می برد و موجب می شود خون رسانی به بافت ها بهتر صورت بگیرد؛ در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی زیادتری به عضلات و ماهیچه های بدن می رسد و سوخت و ساز سریع تر می شود.

همان طور که گفتیم؛ افرادی که ورزش هوازی را به نحوه صحیح اجرا می کنند، حتی در خواب هم کالری بیشتری نسبت به افراد عادی می سوزانند. بهتر است صبح ها قبل از شروع فعالیت های روزمره 30 دقیقه با شدت متوسط بر روی تردمیل بدوید و راه بروید. 2 ساعت بعد از ناهار، به مدت 40 دقیقه تمرینات پر شدت و متوسط انجام بدهید و شب یک ساعت قبل از خواب 10 الی 20 دقیقه بر روی این دستگاه راه بروید. اگر بیش از 3 ماه به این برنامه بپردازید و یک رژیم غذایی مناسب هم داشته باشید، چربی هایتان به تاریخ خواهد پیوست و دیگر اثری از آن ها نخواهید دید.

در 15 دقیقه اول، بدن فقط قندهای موجود را می سوزاند و بعد به سراغ ذخایر چربی خواهد رفت. البته تنفس عمیق و منظم در حین تمرین بسیار اهمیت دارد؛ زیرا اگر خوب نفس نکشید، اکسیژن کافی تامین نمی شود و بافت ها از آن محروم می مانند؛ وقتی بافت یا عضله اکسیژن مورد نیاز را در یافت نکنند، سمومی مانند اسید لاکتیک ترشح خواهند کرد.اسیدلاکتیک در بافت ایجاد درد، کوفتگی، گرفتگی و اسپاسم می کند. بهتر است 20 دقیقه قبل از شروع تمرینات یک لیوان آب بنوشید و در حین ورزش هم آب بخورید. این کار دمای بدن را متعادل نگه می دارد و به اکسیژن رسانی بیشتر کمک می کند.

با رژیم های غذایی سخت و طاقت فرسا خود را نیازارید. بدن انسان هوشمند است؛ هر چه کمتر بخورید، کمتر استفاده می شود. بهتر است برای کاهش وزن، ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشد. قبل از هر چیز خوردن چیزهای غیرضروری را که مواد غذایی اصلی محسوب نمی شوند مانند نوشابه، شیرینی، دسر، دلستر، تنقلات و... را کنار بگذارید و شب ها برای وعده شام برنج یا مواد پر نشاسته میل نکنید. این رژیم غذایی ساده در کنار یک برنامه صحیح ورزشی بسیار موثر واقع خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :