تمریناتی با تردمیل برای جلوگیری از پوکی استخوان

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 4 دی 1395 در ساعت 17 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بر اساس آخرین تحقیقات در مورد ورزش با دستگاه های هوازی همچون تردمیل و دوچرخه ثابت مشخص شد انجام تمرین با تردمیل به دلیل فشار مناسبی که به اندام تحتانی و ستون فقرات وارد می کند سبب افزایش تراکم استخوان ها شده و از بیماری پوکی استخوان جلوگیری می کند.متخصصین معتقدند انجام تمرین با دوچرخه ثابت در این زمینه تاثیر قابل توجهی ندارد و ورزش با این دستگاه به کسانی که به دلیل کمر درد، چاقی زیاد و زانو درد نمی توانند با تردمیل ورزش کنند، پیشنهاد می شود. در حین استفاده از دوچرخه ثابت باید فرمان و زین آن به شکلی تنظیم شده باشد که کمر و زانوی بیمار زیاد خم نشود.

راه رفتن بر روی سطوح صاف و هموار مفیدترین و ساده ترین ورزش به شمار می آید که برای مبتلایان به بیماری پوکی استخوان بسیار مناسب است. این بیماران نباید ورزش های رزمی و تمرینات پربرخورد مانند فوتبال انجام بدهند و بهتر است از دویدن با سرعت زیاد خودداری کنند؛ این ورزش ها ممکن است موجب زمین خوردن و شکستگی استخوان های فرد بشود.

اخیراً ورزش تاچی که ریشه در ورزش های رزمی چین دارد به عنوان یکی از ورزش های مناسب سالمندان شناخته شده است؛ این ورزش به افزایش تراکم استخوان کمک می کند؛ علاوه بر آن تعادل را بهبود می بخشد و ورزشکار در معرض زمین خوردن قرار نمی گیرد.مهم ترین مزیت تمرینات ورزشی این است که در کنار سلامت جسمی، سلامت روحی و روانی به همراه دارند.

بر اساس طب فیزیکی و تحقیقات توانبخشی تمرینات ورزشی که موجب درگیر شدن عضلات راست کننده ستون فقرات پشتی می شوند، خمیدگی پشت را کاهش می دهند و موجب بهبود تعادل خواهند شد؛ ضمن این که با انجام این ورزش ها احتمال زمین خوردگی کمتر می شود؛ کسانی که به پوکی استخوان دچارهستند به این وسیله می توانند کیفیت زندگی خود را بالا ببرند.

تمرینات ورزشی که در آن کمر خم می شود برای این گونه بیماران نه تنها مفید نیست؛ بلکه موجب افزایش خطر ایجاد شکستگی در ستون فقرات می شود.جدیداً قوز بندهایی وارد بازار شده اند که مانند کوله پشتی هستند و وزنه نیم کیلوگرمی در خود دارند؛ این قوزبندها با هشدار دادن به بیمار برای راست نگه داشتن کمر و تحریک حس تعادل عمیق سبب راست ماندن ستون فقرات می شوند.

قوز بندهای وزنه دار را می بایست در روز 2 الی 3 نوبت و در هر نوبت حدود 1 ساعت مورد استفاده قرار داد؛ بستن این قوزبندها خطر زمین خوردن را کاهش داده و برای مبتلایان به پوکی استخوان مفید می باشد؛ البته اصلاح معابر و سطوحی که مردم روی آن راه می روند به افزایش کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری پوکی استخوان کمک می کند؛ به علت نامناسب بودن این سطوح پیاده روی بر روی دستگاه تردمیل به این افراد توصیه می شود؛ چون در مقایسه با راه رفتن بر روی سطح آسفالت ایمن تر است. این افراد باید ارتفاع تخت خود را تنظیم کرده و در هنگام رفتن به حمام و دستشویی مراقب باشند تا سر نخورند. در شب باید فضایی که در آن رفت و آمد دارند را با نور مناسبی روشن نگه دارند تا برخورد با اشیا منجر به زمین خوردن آن ها نشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :