تاثیر معجزه آسای ورزش بر ذهن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 12 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

داشتن شرایط فیزیکی و آمادگی جسمانی، قلبی سالم و ماهیچه هایی قوی همه از فواید ورزش کردن به صورت متداوم است. استفاده از تردمیل خانگی، چه برای تناسب اندام باشد یا سلامتی در هر صورت تاثیرات مثبت بی شماری را بر روی فرد استفاده کننده می گذارد. تردمیل علاوه بر مصارف خانگی  و سلامتی، در زمینه پزشکی و درمان برخی بیماری ها نیز بسیار موثر است. این دستگاه ورزشی هوازی می تواند از بروز بیماری هایی مانند پوکی استخوان و غیره جلوگیری کند و باعث استحکام استخوان ها شود.

هرچه از مزیت های تردمیل بگوییم بازهم کم است و این مطلب را افرادی به خوبی حس می کنند که روزانه بر روی این دستگاه می دوند  یا ورزش می کنند. از تاثیرات مثبت این دستگاه ورزشی هوازی تقویت سلول های عصبی در مغز است، وقتی شما دائما بر روی تردمیل تمرین می کنید باعث می شود که عمل خون رسانی به مغز کاملا انجام شود و اکسیژن لازم و مواد مغزی به خوبی به مغز برسد.

در گذشته پزشکان اعتقادشان بر این بود که تولید سلول های مغز انسان محدود است اما امروزه دریافته اند که در سنین بزرگسالی نیز مغز می تواند سلول های جدید تولید کند. دویدن تاثیرات شگفت انگیزی بر تقویت حافظه دارد و باعث تولید نورون های جدید در مغز می شود. فعالیت های فیزیکی مانند دویدن موجب بهبود شرایط رگ های خونی در هیپوکامپ می شود. نقش این رگ های خونی، ارسال خون به نورون های جدید است که از تحلیل رفتن مغز و تغییرات سلول های خاکستری و قسمت سفید مغز جلوگیری می کند.

حال این نورون ها در مغز چه می کنند؟ هرچه فرد نورون های کمتری را از دست دهد از بیماری هایی مانند آلزایمر دورتر خواهد شد. به همین دلیل است که با دویدن روزانه و رسیدن اکسیژن به مغز بدنی سالم و ذهنی قوی خواهیم داشت.

از آن جایی که مغز انسان مانند سایر ماهیچه های بدن با گذشت زمان و بالا رفتن سن به صورت طبیعی کوچک می شود باید با انجام فعالیت هایی مانند دویدن از این اتفاق جلوگیری کرد. می توان با دویدن روزانه بر روی تردمیل و تمرکز در حین دویدن مانع از کاهش اندازه مغز شد.

حال می خواهیم بدانیم رشد این سلول های جدید با ورزش کردن، بیشتر در کدام قسمت مغز اتفاق می افتد.

هیپوکامپ

هیپوکامپ قسمتی از مغز است که عملکرد آن با یادگیری و حافظه درهم آمیخته شده است. این بخش از مغز بیشتر با احساس و واکنش مرتبط است و درگیری کمتری با تفکر هوشیارانه دارد. عملکرد هیپوکامپ در مغز این است که حافظه آشکار و ارتباط فضایی را پردازش و بازیابی می کند. در کل نقش مهم هیپوکامپ در مغز این است که حافظه های کوتاه مدت را به حافظه بلند مدت تبدیل می کند که در نقطه ی دیگری از مغز ذخیره می شود.

با دویدن روزانه و ورزش کردن به صورت دائم، هیپوکامپ شروع به ساختن نورون های جدید می کند که تاثیر به سزایی در حافظه افراد خواهد داشت. یکی از بهترین زمان های یادگیری و بخاطر سپردن مفاهیم پس از ورزش است. با بالا رفتن سن و کم تحرکی حافظه کم کم قدرت خود را از  دست می دهد و باید سعی کرد که با انجام فعالیت هایی مانند ورزش کردن یا دویدن باعث تقویت آن شد.

افرادی که سن آن ها بالا می رود به ندرت می توانند قدرت یادگیری خوبی داشته باشند و اصولا حافظه بلند مدت آن ها به خوبی کار می کند. اما باید روی تقویت حافظه کوتاه مدت نیز کار شود تا از بیماری هایی مانند آلزایمر جلوگیری شود. یکی از بهترین روش های جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری هایی مانند آلزایمر در سنین بالا ورزش کردن است.

اگر شما در سنین نوجوانی بدن خود را به ورزش کردن عادت دهید بی شک در سنین بالاتر با بیماری هایی از این قبیل روبرو نخواهید شد. همچینی با بالا رفتن سن نه تنها بدنی سالم خواهید داشت بلکه حافظه تان به خوبی کار می کند. به همین دلیل است که می گویند عقل سالم در بدن سالم است و با این مقاله به عمق این جمله پی بردیم. زیرا افرادی که روزانه ورزش می کنند علاوه بر اینکه به تناسب اندام می رسند باعث تولید نورون های جدید در مغز خود می شوند.

هیپوتالاموس

این قسمت از مغز کنترل ثبات محیطی داخلی بدن را به عهده دارد. به بیانی راحت اعمالی مانند: گرسنگی، تشنگی، دمای بدن، خواب و بیداری، متابولیسم و غیره را تنظیم می کند. گروه های نورونی مسئول اعمال گوناگون در هیپوتلاموس، به طورت جداگانه قرار گرفته اند و وظیفه انجام این حالات در بدن را دارند.

ورزش کردن باعث رشد نورون در این قسمت مغز می شود که سرعت و کیفیت متابولیسم به این صورت افزایش می یابد. متابولیسم بدن درصد تولید غذا به انرژی برای انجام کارهای روزانه است که تاثیر به سزایی نیز در سوزاندن چربی دارد و در هر فردی متفاوت است. مثلا برخی افراد متابولیسم بدن شان بالا ست و راحت تر انرژی را برای سوزاندن چربی استفاده می کنند.

سوخت و ساز بدن علاوه بر متابولیسم به سایر مواردی مانند ورزش کردن، غذا خوردن و فعالیت های روزانه نیز بستگی دارد. حال در این قسمت مغز یعنی هیپوتالاموس با ورزش کردن نورون های جدیدی تشکیل می شود که عملکرد اعصاب محیطی داخلی بدن را به طور کلی تقویت می کند به همین دلیل تقویت این قسمت از مغز تاثیر به سزایی در بهبود فعالیت های روزانه افراد خواهد داشت.

مثلا با تمرینات روزانه، حساسیت این ناحیه بیشتر شده و نسبت به خوردن بیش از حد غذا هشدار می دهد و مانع پرخوری خواهد شد. با بالا رفتن کیفیت متابولیسم در بدن نیز سوخت و ساز بیشتر شده و راحت تر چربی سوزی انجام خواهد شد.

علاوه بر رشد سلول های جدید در این قسمت های مغز و تقویت حافظه، ورزش کردن موجب تولید هورمون در بدن نیز می شود که این هورمون ها به تنهایی باعث ایجاد حس خوب در فرد یا افزایش انرژی مثبت خواهد شد که توضیح درباره آن ها مقوله ای جدا گانه است و در مقالات بعدی حتما به آن ها اشاره خواهیم کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :