افراد تازه کار با تردمیل چگونه ورزش کنند؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 20 : 2 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر به تازگی به باشگاه می روید یا یک دستگاه ورزشی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... خریداری کرده اید، بی شک شوق و ذوق زیادی برای ورزش کردن دارید و تصمیم دارید ساعت ها با دستگاه های ورزشی و بخصوص تردمیل تمرینات ورزشی انجام بدهید؛ همان طور که می دانید تردمیل پرطرفدارترین دستگاه ورزشی هوازی به شمار می آید.

هر چه بیشتر با این دستگاه ورزش کنید، زودتر از شر چربی های اضافه که به بدنتان چسبیده است، خلاص خواهید شد؛ اما قدری صبر کنید و اطلاعات لازم را به دست بیاورید؛ ورزش در سطح شدید در جلسات اولیه، در حالی که بدن هنوز آمادگی لازم را ندارد، برای شما درد و خستگی فراوان به همراه می آورد و حتی ممکن است منجر شود خیلی زود از این فعالیت دلزده بشوید و تصور کنید این روش هم مانند مانند سایر راه هایی که تا به حال امتحان کرده اید سخت است و امکان ندارد به اهداف ورزشی خود دست پیدا کنید؛ در حالی که به هیچ وجه این طور نیست. ورزش اصولی که بر اساس یک برنامه مناسب باشد بهترین راه برای رسیدن به سلامتی و تناسب اندام است و بدون اغراق تنهاترین راه نیز می باشد.

در روزهای اول با وجود اشتیاقی که دارید نباید بیش از 20 دقیقه بر روی دستگاه ورزشی تمرین انجام بدهید و سعی کنید تمریناتتان در سطح ملایم و متوسط باشد. برای مثال اگر بر روی تردمیل تمرین انجام می دهید، بهتر است سرعتتان به بیش از 5 کیلومتر در ساعت نرسد.

برای گرم کردن بدن 5 دقیقه با سرعت 3 الی 4 کیلومتر در ساعت بر روی این دستگاه راه بروید؛ سپس سرعت را افزایش بدهید. در هفته دوم می توانید زمان را به 30 دقیقه برسانید و با سرعت 6 کیلومتر در ساعت تمرین انجام بدهید. البته نباید تمام مدت سرعتتان 6 کیلومتر در ساعت باشد، با این روش به شدت خسته خواهید شد. بهتر است تمرینات خود را به شیوه تناوبی انجام بدهید و هر چند دقیقه یک بار سرعت خود را زیاد و کم کنید.

در هفته چهارم نیز می توانید گاهی سرعت را به 8 کیلومتر در ساعت برسانید و به صورت تناوبی تمرین انجام بدهید. شدت تمرین به آمادگی جسمانی ورزشکار مربوط می شود؛ هر چه از آمادگی جسمانی بالاتری برخودار باشید با شدت بیشتری می توانید ورزش کنید. ورزش بیشتر، آمادگی جسمانی را بالا می برد.

انتظار نداشته باشید پس از چند جلسه ورزش تاثیرات چشمگیری در بدن خود مشاهده کنید؛ برای داشتن اندام متناسب و زیبا باید وقت بگذارید، اگر تمرینات ورزشی را به صورت روزانه انجام بدهید و حداقل 5 روز در هفته تمرین داشته باشید، پس از گذشت 3 ماه تاثیرات آن را خواهید دید؛ از همین امروز ورزش را شروع کنید و تا همیشه آن را ادامه بدهید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب در کنار ورزش ضروری می باشد.

پس از مدتی که این ذوق و شوق اولیه از بین می رود، آن زمان هم باید خود را موظف به این کار بدانید. البته حس و حال درونی برای انجام تمرین ورزشی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که حس می کنید واقعاً توانایی انجام فعالیت ورزشی را ندارید و خسته هستید، آن را به تاخیر بیندازید و استراحت کنید؛ پس از بازیابی انرژی لازم به سراغ ورزش بروید. در هنگام انجام تمرین موسیقی گوش بدهید و یا اگر در منزل ورزش می کنید تلوزیون ببینید تا گذشت زمان را احساس نکنید.

مواظب باشید، تنفس منظم و عمیق را فراموش نکنید؛ گاهی روی تنفس خود متمرکز بشوید. 20 دقیقه قبل از شروع تمرین ورزشی یک لیوان آب بنوشید و در حین تمرین یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هر چند دقیقه آب بخورید؛ این کار موجب می شود دمای بدن متعادل باقی بماند، خون رقیق تر بشود، گردش خون بهتر اتفاق بیفتد و اکسیژن کافی به بافت ها برسد.

گاهی برای خود یک کفش و لباس ورزشی زیبا تهیه کنید؛ این کار شما را سر ذوق می آورد. هر روز وزن خود را چک نکنید؛ هیچ کس در یک شب چاق نشده است و یک شبه هم لاغر نمی شود. هر هفته فقط یک بار روی ترازو بروید و نتیجه کار خود را بررسی نمایید.2 ساعت پیش از تمرینات ورزشی و یک ساعت بعد از آن از خوردن غذاهای چرب، شیرین و پرکالری پرهیز کنید؛ پس از ورزش سبزیجات تازه و میوه بخورید.

در میان دوستان یا اعضای خانواده یک نفر را با خود همراه کنید؛ با هم به باشگاه بروید یا در منزل با دستگاه ورزشی تمرین انجام بدهید؛ برای این کار نوبت بگذارید و در فواصل میان تمرین با دستگاه حرکات دیگری مانند طناب زدن، دراز و نشست و ... انجام بدهید.همواره شاد زندگی کنید؛ ورزش بیش از هر چیز منجر به سلامتی و شادابی می شود؛ با انجام این فعالیت جوان تر و زیباتر خواهید شد. ورزش منظم و مستمر هرگز شما را ناامید نخواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :