اشتباهاتی که شما را چاق خواهد کرد!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 28 مرداد 1397 در ساعت 19 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کم کردن وزن شاید به ظاهر ساده باشد اما نگه داشتن وزن مناسب آن بسیار مشکل است و باید به نکات زیادی توجه کنید.

*نداشتن یا حتی رها کردن رژیم غذایی سالم و به سراغ خوردن انواع فست فودها رفتن و بی تحرکی اضافه وزن و چاقی را به دنبال خواهد داشت. هنوز خیلی از افراد نمی خواهند باور کنند بین هر آنچه که می خورند و میزان تحرکی که دارند رابطه تنگاتنگی وجود دارد و باید تمام این گزینه های مهم را در کنار هم اصولی و درست انجام دهند تا بتوانند به نتایج ایده آل خود برسند.

در ادامه این مقاله قصد داریم که اشتباهاتی که ممکن است ناخواسته انجام دهید و تمام زحماتتان به هدر رود را مرور می کنیم.

زندگی ماشینی امروزی و مشغله های زیادی که ما در این روزها داریم اجازه نمی دهد ما در طی روز فعالیتی داشته باشیم و سسب می شود گاهی انجام دادن حتی پیاده روی ساده را به تعویق بیندازیم.

*اگر فرصتی ندارید و نمی توانید به باشگاه یا پارک و فضای سبزی بروید بهتر است برای خانه تردمیلی تهیه کنید و بعد از ساعت کاری حداقل ساعتی را پیاده روی ساده ای انجام دهید و تحرک داشته باشید.

البته فراموش نکنید که انجام دادن پیاده روی با تردمیل را نیز بیش از اندازه به لحظه خوابتان موکول نکنید، زیرا انجام دادن ورزش نزدیک زمان خواب عاملی برای افزایش دمای بدن خواهد بود و ملاتونین در بدن تان سرکوب خواهد شد.

با انجام دادن ورزش در آخر شب نه تنها باعث بیخوابی تان خواهید شد بلکه آسیب های دیگری نیز به بدنتان وارد خواهید کرد. سعی کنید تا ۳ ساعت قبل از خواب از ورزش کردن پرهیز کنید.

برای اینکه شاهد چاق شدن بیهوده خود نباشید حتی 3 ساعت قبل از خوابیدن غذا نخورید و معده خود را سنگین نکنید.

*مصرف مواد غذایی در آخر شب، سطح انسولین خون شما را افزایش می دهد و سبب بدخوابی شما نیز خواهد شد. خوردن غذای های چرب و سنگین نیز باعث رسوب بیشتر مواد غذایی در بدنتان خواهد شد و سخت تر می توانید این مواد را هضم کنید و دچار مشکلات بعدی خواهید شد.

*یکی از عواملی که در بلند مدت سبب افزایش وزن شما خواهد شد گرم نگه داشتن فضای اتاق بوده و بهتر است درجه حرارت اتاقی که در آن می خوابید را کم کنید تا بدن برای گرم کردن خود کالری بسوزاند و دائما در حال فعالیت باشد.

*سعی کنید زمان کافی برای خوابیدن تان در نظر بگیرید، زیرا کم خوابی به افزایش وزن شما کمک بیشتری خواهد کرد. به یاد داشته باشید که داشتن خواب کافی برای سلامت شما امری ضروری است تا تمام اعضای بدن شما و سلول ها به درستی کار کنند.

*خوردن صبحانه را فراموش نکنید و به آن اهمیت بدهید. در صبح اول وقت قبل از اینکه اقدام به انجام دادن کاری نمایید صبحانه بخورید تا بدن برای شروع فعالیت سوخت و انرژی کافی داشته باشد.

خوردن صبحانه اگر به زمان های بعدی و نزدیک ظهر موکول شود فایده چندانی ندارد و بدتر باعث چاقی شما می شود.

*تنقلات و هله هوله های مضر و پرکالری را از زندگی تان حذف کنید. این مواد فقط شما را سرگرم می کنند و احساس سیری به شما دست نخواهد داد و فقط وسیله برای رساندن کالری زیاد به بدنتان هستند.

اغلب هله هوله های پرکالری از مواد شیمیایی، شکر و... که برای بدن نیز بسیار مضر هستند ساخته می شوند و باید برای انتخاب آنها بسیار دقت کنید. برای میان وعده های خود به جای این مواد مضر از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید یا حتی ماست طبیعی تا در عین حال که جلوی گشنگی بیش از حد خود را می گیرید به بدنتان نیز مواد مغذی و پرفایده ای برسانید و از مزایای آن بهره مند شوید.

*نوشیدنی های پر شکر که برای رفع تشنگی مصرف می نمایید نه تنها شما را سیراب نمی کنند بلکه سبب تشنگی بیشتر شما و البته دریافت کالری زیاد می شوند و بدتر اضافه وزن بیشتری پیدا خواهید کرد.

به جای هر نوشیدنی برای رفع تشنگی سعی کنید آب مصرف کنید که نه تنها باعث شادابی و سلامتی بدن و پوست تان شوید بلکه میزان سوخت و ساز بدنتان را نیز بالا ببرید. سعی کنید روزانه بیش از 8 لیوان آب بخورید تا بدن تان را هیدراته نگه دارید.

*از خوردن غذاهای آماده و چرب در طی روز خوداری کنید. این خوراکی کالری زیادی به بدن شما می رسانند و سریع نیز هضم می شوند. تا جایی که می توانید از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید و مواد دارای کربوهیدرات مصرف نمایید.

* سعی کنید حداقل هفته ای یک بار بر روی ترازو بروید و از وزن خود باخبر باشید. بی خبر ماندن از وزن اصلا به صلاح نیست و ممکن است زمانی از وزنتان باخبر شوید که کار از کار گذشته است و نمی توانید آن را به همین راحتی ها هم پایین بیاورید. وزن به دلایل زیادی در هر روز نوسان دارد و اما میانگین این نوسانات در هفته باید برای شما مهم باشد و به آن توجه کنید و بر مبنای آن میزان کالری دریافتی و ورزش خود را طراحی نمایید.

*چند نوع غذا را باهم نخورید و اگر هم مهمان هستید سعی کنید که یک غذا را امتحان کنید. انتخاب چند غذا حتی به مقدار کم در مهمانی سبب می شود بیش از اندازه به بدنتان کالری برسد و دچار مشکل شوید.

*برای کمتر خوردن و وارد نکردن مقدار زیادی کالری به بدنتان از بشقاب کوچک برای غذا خوردنتان استفاده کنید. با پر شدن بشقاب کوچک به شما احساس خوبی دست خواهد داد و از غذا خوردن تان بیشتر لذت می برید. سعی کنید بشقابتان را از سبزیجات بخار پز شده پر کنید تا علاوه بر سیر شدن به بدن مواد مقوی و سالمی برسانید.

با رعایت این نکات کوچک اما مهم می توانید به تناسب اندام برسید و دچار اضافه وزن نشوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :