آنچه پیرامون قلب در زمان ورزش باید دانست

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 19 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

قلب از مهمترین و حیاتی ترین اندامهای بدن است لذا جهت انجام بهترین شیوه های ورزش و دریافت حداکثر استفاده از تمرینات ورزشی باید از سلامت قلب و ریه ها مطمئن شد.

از حیاتی ترین و حساس و مهتمرین اندامهای بدن قلب است بنابراین برای انجام دادن عالی ترین شیوه های ورزش و دریافت بیشینه میزان استفاده نمودن از تمارین ورزشی باید از سلامت ریه ها و قلب مطمئن گردیم اشخاصی که جهت تمرین به باشگاههای بدنسازی مراجعه می نمایند زیر سن 30 سال می باشند و در این سنین عموما مشکل . ایرادات قلبی کمتری مشاهده می شود.

ولی هیچگاه نبایستی از این قضیه به سادگی عبور کنیم. مشکلات قلبی که عده ای از آنان به صورت ارثی و ژنتیکی هستند در فرد یا افرادی از خانواده وجود دارند و خود ورزشکار نیز ممکن است از این قضیه بی خبرهم باشد بنابراین توصیه می گردد قبل از شروع تمرینات در باشگاههای بدنسازی پزشک متخصص داخلی یا قلب معاینه نماید . چنانچه احساس درد در دست چپ ، قفسه سینه، پشت و گردن دارید و یا احساس تنگی نفس وجود دارد و یا تپش قلب دارید موضوع را جدی تر فرض کنید. درد ذکر شده ممکن است در حالت عادی در حالات عصبی و فعالیت بروز کرده باشد.

هنگامی که از سلامت قلب خود مطمئن شدید می توانید تمرینات بدنسازی را زیر نظر یک مربی کاردان از حرکات سبک شروع کنید. البته باید دائما این نکته را در نظر بگیرید که تمارین با وزنه و یا تمارین هوازی مثل کار با تردمیل و ... در صورت عدم رعایت بعضی نکات خود به قلب صدمه می زند.

برای داشتن قلبی سالم و قوی به موارد زیر توجه نمایید:

1- شدت تمرین باید متناسب با سابقه تمرینی شما باشد. استفاده برخی داروها یا مکمل ها که موجب افزایش آنی قدرت عضلات می شود موجب فشار مضاعف به قلب می شود.

2- داروهایی که دارای افدرین می باشند احتمال بالا بردن ایست قلبی را به شدت افزایش می دهند.

3- داروهای چربی سوز که قبل از تمرین مصرف می گردد معمولا دارای ترکیب کافئین می باشد . کافئین هم بر عملکرد قلب فشار وارد می نماید.

4- کلن بوترول هم عضو داروهایی می باشد که مصرف آنان بسیار حساس بوده و شاید بعضی از ورزشکاران به آن واکنش منفی نشان دهند.

5- مکمل های پمپ کننده نیترو هم در تحت یک شرایطی به قلب فشار می آورند.

6- مصرف همزمان کافئین-کلن و پمپ کننده ها نادرست می باشد مگر آنکه با فاصله و به دستور مربی کاردان تجویز شود.

7- داروهای کور کننده اشتها هم شاید به قلب فشار بیاورد.

8- دارویهای انیولین و تیروئیدی و دیورتیک با رعایت نکاتی خاص و احتیاط بایستی مصرف بشوند.

9- استراحت بین حرکات باید تعیین شده باشد.

10- در زمان تمرین در زمان مثبت تکرار همان زمانی که انقباض عضلانی انجام می دهید نفستان را از داخل ریه خارج نمایید و در قسمت منفی هر تکرار بایستی نفس بگیرید. ریتم تنفس بایستی با ریتم انجام هر تکرار برابر نماید لذا هیچوقت نفس خودتان را در داخل سینه حبس ننمایید.

11- رژیم هایی که در آن کربوهیدرات و نمک محدود گردیده شاید باعث مشکلات قلبی گردد.

12- در اول هر تمرین پس از نرمش ضربان قلب خودتان را یا با حرکات هوازی و یا انجام حرکات با وزنه سبک با تکرار زیاد بالا ببرید تا قلب آماده فعالیت سنگین شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :